Фонди

ДЕНЬ СВЯТОЇ АННИ

У статті подано опис ікони св. Анни і св. Романа, що знаходиться в фондовій колекції Національного заповідника, а також розповідається про життя святої та її праведні справи.

Докладніше

СВЯТИЙ МИКОЛАЙ ЧУДОТВОРЕЦЬ

У статті міститься інформація про святого Миколая Чудотворця, його життєвий шлях, пов’язані з ним легенди і традиції вшанування. Подано опис ікони святого, що знаходиться в фондах заповідника.

Докладніше

ВЕЛИКОМУЧЕНИЦЯ ВАРВАРА

В поданому матеріалі міститься інформація про життєвий шлях, мученицьку смерть та ікону святої, що міститься у фондах Національного заповідника.

Докладніше

Свята Великомучениця Катерина

Стаття присвячена Великомучениці Катерині, подано життєпис святої та опис ікони із фондів Національного заповідника "Замки Тернопілля".

Докладніше

Димитрій Солунський

У матеріалі подано інформацію про святого Великомученика Димитрія Солунського, традиції його вшанування, а також ікону з фондів Національного заповідника "Замки Тернопілля".

Докладніше

7 ЛИПНЯ – РІЗДВО ПРОРОКА, ПРЕДТЕЧІ І ХРЕСТИТЕЛЯ ГОСПОДНЬОГО ІОАННА

7 липня християни відзначають свято Різдво Пророка, Предтечі і Хрестителя Господнього Іоанна. Святого, який здійснював ритуальне очищення водою. Ім'я Предтечі йому було дане через те, що він передував народженню Спасителя. Хрестителя – тому, що саме він охрестив Христа в Йорданській річці, а також був пророком. У фондовій збірці групи «Живопис» зберігається ікона «Іоана Предтечі» ХІХст., яка була передана у фонди Національного заповідника «Замки Тернопілля» із церкви святого Миколая с. Бодаки Збаразького району.

Докладніше

Колт – слов’янська жіноча прикраса 

Археологічні розкопки, які проводяться в історичних місцях, дають науковцям найбільше інформативного матеріалу про стиль життя та побут людей, що проживали в минулому. Окрему категорію таких знахідок становлять прикраси, які можуть розповісти про соціальний статус своїх власників, розвиток ремесел і мистецтва та тогочасну моду. У травні 1997 року в урочищі Замкова гора біля села Старий Збараж на Тернопільщині проводились археологічні розкопки під керівництвом Марини Ягодинської. Серед численних знахідок привертає увагу жіноча прикраса – колт.

Докладніше

Напрестольне Євангеліє із фондів Національного заповідника «Замки Тернопілля»

В інформаційному повідомленні йдеться про богослужбове напрестольне Євангеліє 1690 р. з колекції стародруків Національного заповідника «Замки Тернопілля».

Докладніше

Старовинні прасочки з фондової колекції Національного заповідника «Замки Тернопілля»

У статті проаналізовано різновиди металевих прасок другої половини ХІХ - початку ХХ століть з фондової колекції Національного заповідника «Замки Тернопілля».

Докладніше

Плащаниці з фондів Національного заповідника «Замки Тернопілля»

Плащаниця є одним із атрибутів сакральної традиції в християнській церкві, необхідним елементом богослужіння на період від Великої П'ятниці до Воскресіння Христового. Тематика українських християнських плащаниць доволі усталена. Декілька зразків цих пам'яток зберігається у фондах Національного заповідника "Замки Тернопілля". Про різновиди плащаниць, атрибутику зображень та фондову колекцію читайте у статті.

Докладніше

Фондові колекції заповідника поповнюються

Систематично фонди Національного заповідника "Замки Тернопілля" поповнюються новими експонатами основного та науково-допоміжного фондів. І ось знову цікаве і значне поступлення у фонди заповідника. Особливої уваги заслуговують церковні книги із храму Воздвиження Чесного Хреста с. Білокриниця Зборівського району. Своїм різноманіттям орнаментів, техніками вишивання захоплюють рушники, доріжки, пошивки на подушку, вишиті килими, які характеризують неповторність і майстерність вишивальниць Збаражчини і Тернопілля.

Докладніше

Реставрація ікони "Усікновення голови івана Хрестителя"

При фондовому відділі НЗ «Замки Тернопілля» трудиться висококваліфікований художник-реставратор станкового олійного живопису художник-реставратор вищої категорії Магіський Володимир Дмитрович, який працює з олійним і темперним живописом  та   поліхромованою скульптурою. Станом на сьогодні ним була проведена  реставрація ікони «Усікновення голови Івана Хрестителя», кін. ХVІІІ - поч. ХІХ ст., яка поступила у фонди заповідника у травні 2018 року з  церкви Возжвиження Чесного Хреста с. Синява  Збаразького району.

Докладніше

Просушували килими

Щорічно у найтепліші дні літа працівники фондового відділу Національного заповідника «Замки Тернопілля» просушують килими, рядна, доріжки та проводять дезінфекційну обробку спрямовану на знищення будь яких комах (молі, комарів, мух і т.д.).

Докладніше

Нові надходження у фонди заповідника

З початку 2019 року пожвавилися зв’язки з митницями Державної фіскальної служби України. Дніпропетровська митниця передала до фондів Заповідника вісім медалей та посвідчення до них ветерана Великої Вітчизняної війни Ніца Олександра Ізраіловича. Серед нагород медалі «За відвагу», «За оборону Кавказу», ювілейні медалі.

Докладніше

Поповнення фондів Заповідника

Одним з основних напрямків роботи Національного заповідника «Замки Тернопілля» є поповнення фондових матеріалів новими надходженнями. Для цього працівники тісно співпрацюють з населенням, церковними громадами, антикварами та нумізматами.

Докладніше