Фонди

Звіт фондового відділу за 2015 рік

Протягом 2015 року до фондів заповідника прийнято, описано, інвентаризовано 4026 експонатів, в тому числі, 1616 експонатів основного фонду(ОФ) та 2410 науково-допоміжних матеріалів (НДМ). Станом на 1 січня 2016 року у фондах заповідника 52135од. (в т.ч. ОФ-27173 , НДМ-24962). 

Проведено 13 засідань фондово-закупівельної комісії, 4 засідання реставраційної ради. Здійснено оцифрування всіх книг надходження експонатів ОФ та НДМ за період з1995 по 2014 роки включно та матеріали передані на збереження в Національний музей історії України. 

Закладено нові колекції - «Домоткані рядна та доріжки», « Боністика НДМ», «Нумізматика НДМ». Звірено і поновлено 43 фондові колекції. 

Завершена планова інвентаризація наявності музейних експонатів основного та науково-допоміжного фондів.

Проведено фотографування експонатів в кількості 760 од., 12 виставок з фондів заповідника, 10 масових заходів, що відбувалися з участю працівників заповідника, ходу будівельно-реставраційних робіт в Збаразькому замку. 

Науковці відділу організували 11 фондових виставок в Збаразькому замку та підготували документи та експонати для організації 6 фондових виставок за межами заповідника. 

Систематично здійснювався контроль за температурно-вологісним режимом фондосховищ, їх дератизація, проводилося провітрювання і прибирання фондосховищ, просушування фондових експонатів групи речових та тканинних матеріалів. 

Реставратор вищої категорії Магінський В.Д. завершив реставрацію чотирьох ікон з фондів заповідника: «Преображення Господнє» та «Васнєцовська Богородиця» кін. ХІХ - поч. ХХ ст., «Параскева П’ятниця», ХІХ ст., «Казанська Богородиця», ХХ ст. 

Проведено 4 профілактичні огляди виставкових експозицій – сакрального мистецтва, антикварних меблів і колекції етнографічних експонатів з дерева та за їх результатами проведено консерваційно-реставраційні заходи по 75 музейних експонатах. 

Найбільше поповнення новими музейними експонатами відбулося в колекційних зібраннях «Нумізматика», «Тканини», «Речові матеріали», «Живопис». В зібранні тканин заповідника сьогодні представлено понад 1000 рушників, біля 2500 одиниць різноманітних вишивок ( серветок, доріжок, картин, скатертин, обрусів, штор), близько 500 одиниць українського одягу, понад 200 предметів одягу священників різних конфесій. 

Особлива подяка священикам - настоятелю церкви Христового Воскресіння м. Збаража Олексію Боднарчуку та настоятелю парафії св. Антонія з Падуї та св. Юрія Мученика в Збаражі Олександру Лукащуку за передані до заповідника в 2015 році священицький одяг , скульптуру, рушники та вишивку. 

Ще в 2014 році, після Майдану гідності, в Збаразькому замку була організована постійно діюча виставка «Герої не вмирають». Експонати для неї передавали батьки Героя України Устима Голоднюка та учасники і свідки подій на Майдані в Києві. З початком АТО експозиція розширилася , поповнившись матеріалами про наших земляків, які загинули під час війни на сході країни. В 2015 році громадська організація «Штаб національного спротиву Збаразького району»,через свого керівника Голоднюка Володимира, передав заповіднику особисті речі збаражанина Тараса Михальського та жителя с. Залісці Збаразького району Чабана Андрія, загиблих в АТО. Всі ці речі поповнять нову експозицію, що буде сформована в Збаразькому замку в 2016 році—«Воїни світла». 

В 2015 році в Національному заповіднику , за ініціативи голови обласної адміністрації Степана Барни відбувся Всеукраїнський пленер художників-живописців «Байда- SICH». Його результатом стала передача 18 живописних полотен до фондів заповідника. Щиро дякуємо Заслуженим художникам України Богдану Ткачику та Миколі Шевчуку з Тернопільщини, Заслуженому художнику України зі Львова Валерію Нестеренку, художникам Богдану Бринському з Івано-Франківська, Михайлу Кузіву та Михайлу Дирбавці з Тернополя, Віктору Гвоздинському з Рівного, Андрієві Федосеєнко з Харкова та Борису Сердюку з Кременчуга за безцінний дар та бажаємо натхнення в творчій праці. 

Складаємо подяку і Прокопенку Миколі Миколайовичу, Народному художнику України, художнику-графіку, живописцю за передану в дар Національному заповіднику копію фрагменту розпису із дерев’яної церкви Святого Духа ХVІІ ст. села Потеличі Львівської області, писаної на дерев’яних дошках. 

Результативною була наша співпраця з митною службою України. 

Харківська митниця передала до фондів заповідника понад 150 одиниць музейних експонатів (монети та археологічні матеріали), які опрацьовані, занесені до фондово-облікової документації, пошифровані і будуть використані в поповнені постійно діючої експозиції «Нумізматика та боністика». Колекційне зібрання «Нумізматика» найбагатше - понад 6200 експонатів, серед яких не лише монети, але й експонати, що характеризують інші, дотичні до нумізматики, науки. Зокрема, боністика представлена паперовими грошима, філобутоністика - ґудзиками, фалеристика - різноманітними нагородами і т.п. 

Фондові зібрання Національного заповідника «Замки Тернопілля»--це неоціненний скарб нашого народу і, зокрема, Тернопілля та Збаражчини . 

Основу фондів складає наша етнографічна спадщина, цінність якої з року в рік зростає. Тому запрошуємо до співпраці з нами небайдужих до збереження та вивчення української спадщини земляків. Всі експонати- вишивка, фотографії, документи, нагороди, зразки українського мистецтва і т.п., які ви передасте до фондових колекцій заповідника, будуть збережені, по можливості, відреставровані, експоновані на тематичних виставках. Не одне покоління українців вивчатиме свою історію, милуючись музейними експонатами нашого заповідника.