Статті

ЗАМОК У КРИВЧІ – «ГРОЗА» ОБОРОНИ ЗАХІДНОГО ПОДІЛЛЯ

Збережені залишки пам’ятки архітектури  державного значення - замку в селі Кривче Борщівського району є важливим об'єктом для дослідження оборонної архітектури XVII століття і розвитку туризму в цій місцевості. 

Докладніше

"КЛЮЧ ПОДІЛЛЯ" АБО ТАЄМНИЦІ ЯЗЛОВЕЦЬКОГО ЗАМКУ

У багатій історико-архітектурній спадщині Тернопільщини визначне місце належить замку у Язловці. Він був форпостом на південно-західних кордонах Поділля. Історію становлення і розвитку фортеці висвітлено у статті ««Ключ Поділля» або таємниці Язловецького замку», яка опублікована у щоденній українській інформаційно-політичній газеті «Україна молода». Стаття відкриває цікаві факти про спорудження замку та підкреслює історичну значимість пам’ятки.

Докладніше

ЗАМОК У ПIДЗАМОЧКУ: ЛЕВИ НА РИЦАРЯХ І МІЦЬ ОБОРОННИХ МУРІВ

Цього року минає 420 років з часу будівництва замку в селі Підзамочок, що неподалік міста Бучача. На території Тернопільщини, до якої належать історичні землі Південно-Західної Волині і Східної Галичини, в різні періоди історії знаходилося понад 150 середньовічних замків і фортець – третина фортифікаційних споруд України. Та найбільшу кількість цих оборонних об’єктів зведено протягом ХVI-XVII століть. У цей період на наших землях було три типи замків, які відображали еволюцію різних форм укріплень: дерев’яні, кам’яно-дерев’яні, кам’яні. Та кам’яних оборонних споруд збудували найбільше. І серед них – замок в селі Підзамочок Бучацького району. Як історична пам’ятка, цей замок поки що мало досліджений і становить надзвичайно великий інтерес для археологів, істориків і небайдужої громадськості загалом, адже про нього наявні лише короткі історичні відомості.

Докладніше

ЧИМ ПРИВАБЛЮЮТЬ СВЯТИНІ ЗБАРАЖА І ОКОЛИЦЬ

Багата релігійна та духовна спадщина нашого краю. Вона охоплює духовні центри, древні культові кам’яні та дерев’яні споруди. У храмах Збаражчини витає дух старовини. Сягають вони своїм корінням Середньовіччя і зберігають пам’ять про численних завойовників, меценатів і князів, відіграють неабияку роль в духовному житті людини і є символом віри, надії і пам’яті. Протягом багатьох століть поселення Збаражчини характеризувалось неоднорідністю етнічного складу. Поряд з українцями тут жили поляки, євреї, вірмени. Різницею віросповідань, тривалим співіснуванням різних конфесій (православних, греко- і римо-католиків) обумовлене типологічне розмаїття сакрального будівництва. Внаслідок цього кожен з типів будівель (церков, костелів) відрізняється об’ємно просторовою структурою, стилістичними особливостями та хронологічними межами поширення.

Докладніше

"ВІСНИК ІСТОРІЇ КРАЮ" №2 І квартал 2020 Р.

Пропонуємо вашій увазі ознайомитись з архівом газети Національного заповідника "Замки Тернопілля" "Вісник історії краю" за І квартал 2020 р.

Докладніше

Микулинецький замок: крізь історію – до інтерактивного музею

Микулинецький замок: крізь історію – до інтерактивного музею  У цьому році виповнюється 470 років з того часу, коли власниця селища Микулинці на Тернопіллі звеліла збудувати кам’яний замок на місці дерев’яного. Та не минуло й півстоліття, коли у 1595 році ця підприємлива жінка отримала від короля Сигізмунда Третього привілей, яким село Микулинці перейменовувалося на однойменне місто. Містечко  і його замок підвищили власний статус. Тоді ж Микулинці отримали Магдебурзьке право  і стали містом - фортецею. Нині  - це  селище з багатою історією і надзвичайно цікавими пам’ятками архітектури, котрі охороняються державою. Та найбільше приваблюють туристів замок та палац. А римо-католицький костел Святої Трійці – одна з найкращих пам’яток епохи пізнього бароко.

Докладніше

Замок у Скалі–Подільській: від історії до сьогодення

На скелястих берегах Збруча, ніби виростаючи із природної скелі і зливаючись з нею, знаходиться середньовічний замок, багато разів нищений і відбудований, який після турецького панування в кінці XVII ст. більше не відбудовувався. Тут відбувалися битви, проводилися важливі переговори, тут зупинялися князі, королі, гетьмани, тут жили власники, старости міста, тут знаходили захист скаличани в небезпечні часи.

Докладніше

ТАЄМНИЦІ ІКОНО-КАРТИН

Іконо-картини –незвичний вид українського сакрального малярства. Читач навіть не здогадується, що три картини на полотні, які репрезентують цей напрямок, – «Усікновіння Голови Івана Хрестителя», «Свята Варвара» і «Святий Валентин» - походять із церкви Воздвиження Чесного Хреста у селі Синява Збаразького району. Недавно художник-реставратор вищої категорії Національного заповідника «Замки Тернопілля» Володимир Магінський відреставрував їх, і іконописні роботи поповнили фондову колекцію цієї установи.

Докладніше

ЛІТОПИСНИЙ ЗБАРАЖ. ЦІКАВІ ФАКТИ ПРО ТРЕТЄ НАЙДРЕВНІШЕ МІСТО УКРАЇНИ

Місто Збараж на Тернопіллі, за свідченням історичних джерел, посідає третє місце серед найдревніших міст краю після княжої Теребовлі (1097) і Шумська (1149). Про існування, локалізацію та діяльність літописного Збаража можна судити по археологічних розкопках, котрі проводилися на території існування древнього міста, а також з деяких довідкових видань. З проголошенням Незалежності нашої держави, була переглянута роль Збаража в історії України, зокрема такої унікальної пам’ятки археології як Старозбаразька фортеця XIV-XVI ст., та пам’ятки архітектури XVII ст. Збаразької фортеці. Літописний Збараж локалізується чотирма горами: Княжою, Веселою, Бабиною та Чернечою (Монастирок).

Докладніше

"Вісник історії краю" січень 2020 р.

Пропонуємо вашій увазі ознайомитись з архівом газети Національного заповідника "Замки Тернопілля" "Вісник історії краю" за І квартал 2020 р.

Докладніше

"Вісник історії краю" 2019 р.

Пропонуємо Вашій увазі ознайомитися з архівом газети Національного заповідника "Замки Тернопілля" "Вісник історії краю" за 2019 рік.

Докладніше

"Вісник історії краю" 2015

Пропонуємо Вашій увазі ознайомитися з архівом газети Національного заповідника "Замки Тернопілля" "Вісник історії краю" за 2015 рік.

Докладніше

Вийшов 72-й номер Вісника Історії Краю

Вийшов з друку черговий 72-й номер видання Національного заповідника "Замки Тернопілля" Вісник Історії Краю.

Докладніше

73-й номер газети ВІК вийшов з друку

Вийшла з друку газета Національного заповідника "Замки Тернопілля" Вісник Історії Краю під номером 73.

Докладніше

Вийшов 70-й номер газети "ВІК"

Національним заповідником "Замки Тернопілля" випущено з друку 70-й номер газети "Вісник Історії Краю".

Докладніше