Фонди

Плащаниці з фондів Національного заповідника «Замки Тернопілля»

Плащаниця є одним із атрибутів сакральної традиції в християнській церкві, необхідним елементом богослужіння на період від Великої П'ятниці до Воскресіння Христового. Тематика українських християнських плащаниць доволі усталена. Декілька зразків цих пам'яток зберігається у фондах Національного заповідника "Замки Тернопілля". Про різновиди плащаниць, атрибутику зображень та фондову колекцію читайте у статті.

Докладніше

Фондові колекції заповідника поповнюються

Систематично фонди Національного заповідника "Замки Тернопілля" поповнюються новими експонатами основного та науково-допоміжного фондів. І ось знову цікаве і значне поступлення у фонди заповідника. Особливої уваги заслуговують церковні книги із храму Воздвиження Чесного Хреста с. Білокриниця Зборівського району. Своїм різноманіттям орнаментів, техніками вишивання захоплюють рушники, доріжки, пошивки на подушку, вишиті килими, які характеризують неповторність і майстерність вишивальниць Збаражчини і Тернопілля.

Докладніше

Реставрація ікони "Усікновення голови івана Хрестителя"

При фондовому відділі НЗ «Замки Тернопілля» трудиться висококваліфікований художник-реставратор станкового олійного живопису художник-реставратор вищої категорії Магіський Володимир Дмитрович, який працює з олійним і темперним живописом  та   поліхромованою скульптурою. Станом на сьогодні ним була проведена  реставрація ікони «Усікновення голови Івана Хрестителя», кін. ХVІІІ - поч. ХІХ ст., яка поступила у фонди заповідника у травні 2018 року з  церкви Возжвиження Чесного Хреста с. Синява  Збаразького району.

Докладніше

Просушували килими

Щорічно у найтепліші дні літа працівники фондового відділу Національного заповідника «Замки Тернопілля» просушують килими, рядна, доріжки та проводять дезінфекційну обробку спрямовану на знищення будь яких комах (молі, комарів, мух і т.д.).

Докладніше

Нові надходження у фонди заповідника

З початку 2019 року пожвавилися зв’язки з митницями Державної фіскальної служби України. Дніпропетровська митниця передала до фондів Заповідника вісім медалей та посвідчення до них ветерана Великої Вітчизняної війни Ніца Олександра Ізраіловича. Серед нагород медалі «За відвагу», «За оборону Кавказу», ювілейні медалі.

Докладніше

Поповнення фондів Заповідника

Одним з основних напрямків роботи Національного заповідника «Замки Тернопілля» є поповнення фондових матеріалів новими надходженнями. Для цього працівники тісно співпрацюють з населенням, церковними громадами, антикварами та нумізматами.

Докладніше

Вишиті рушники у колекції Заповідника

Фонди Національного заповідника «Замки Тернопілля» налічують понад 1000 вишиваних рушників. Різноманіття орнаментів, технік вишивання характеризують неповторність і майстерність вишивальниць Збаражчини і Терн опілля. Найстаріші рушники вишиті на домотканому полотні, на багатьох з них є рік вишиття (в основному, 30-40-і рр. ХХ ст.), ініціали вишивальниць. Ці рушники мають певне призначення – утиральники, рушники для прикрашення ікон, весільні і т.д.

Докладніше

Живопис та меблі із Львівських музеїв у експозиціях Заповідника

В результаті тривалої співпраці з Львівським історичним музеєм (директор Чмелик Р.П.) та Львівським музеєм етнографії та художнього промислу ІН НАН України (Директор Павлюк С.П.) в Збаразькому замку та Вишневецькому палаці Національного заповідника «Замки Тернопілля» експонуються живописні полотна, скульптури та чудові старовинні меблі ХVII-поч. ХХ ст.

Докладніше

Аланський меч у фондовій колекції Заповідника

Експозиція «Зброя» Збаразького замку в 2017 році поповнилася аланським одностороннім мечем VI-VIII ст., який був переданий Національному заповіднику «Замки Тернопілля». Першим віце-прем’єром України Кубівим Степаном Івановичем.

Докладніше

Реставрація ікони «Свята Трійця»

Реставратор вищої категорії Національного заповідника «Замки Тернопілля» Магіський В.Д. закінчив реставрацію ікони «Свята Трійця», кін. ХІХ поч. ХХ ст.

Докладніше

Виставка з фондів Хмельницького обласного художнього музею

У Збаразькому замку відкрито виставку подружжя Мазурів: Народного художника України Миколи Івановича та члена Національної спілки художників України Людмили Олександрівни, а також роботи члена Національної спілки художників України Хоми Параски Петрівни (з фондів КЗК «Хмельницького обласного художнього музею»).

Докладніше

Нові зразки експонатів Заповідника

Фонди Національного заповідника "Замки Тернопілля" постійно поповнюються. Протягом 3-го кварталу 2016 року надійшли нові зразки експонатів, що доповнили етнографічні, нумізматичні колекції, а також колекції живопису та сакральних речей.

Докладніше

Відреставрований портрет

Минулого року на тимчасове експонування з Львівського історичного музею до Національного заповідника «Замки Тернопілля» був наданий портрет духовної особи. Попередньо пам’ятка знаходилася на зберіганні у музеї ім. князів Любомирських у Львові, а потім – у Національному закладі ім. Оссолінських (до 1941 року).

Докладніше

Звіт фондового відділу за 2015 рік

Протягом 2015 року до фондів заповідника прийнято, описано, інвентаризовано 4026 експонатів, в тому числі, 1616 експонатів основного фонду(ОФ) та 2410 науково-допоміжних матеріалів (НДМ). Станом на 1 січня 2016 року у фондах заповідника 52135од. (в т.ч. ОФ-27173 , НДМ-24962).

Докладніше